خانه > نیروی متخصص فدرال > سیستم EE و نگرانی ها در مورد صداقت و شفافیت محافظه کاران

سیستم EE و نگرانی ها در مورد صداقت و شفافیت محافظه کاران

۲۸ آذر ۱۳۹۳

همانگونه که می دانید سیستم جدید دریافت پرونده موسوم به Express Entry برای اجرا در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این برنامه عملا طبیعت برنامه های جذب نیروی متخصص فدرال و بخشی از برنامه های استان را دگرگون کرده و افراد متقاضی تنها به صرف تقاضا برای رسیدگی در نوبت قرار نمی گیرند و این دولت فدرال است که بر اساس ضوابطی که هنوز چارچوبهای روشنی ندارد به انتخاب افراد دست می زند. از این رو چه بسا فردی چند سال در سیستم پروفایل ایجاد کند و انتخاب نشود و چه بسا فردی در ماه اول تشکیل پروفایل خود انتخاب شود و ویزای اقامت دریافت کند.

این سیستم نقاظ قوت بسیاری دارد از جمله اینکه فرض است افراد تنها به دنبال وجود فرصت شغلی یا دست کم به دنبال احساس نیاز دولتها به یک تخصص ویژه انتخاب می شوند و این برای تازه واردان و مهاجرین امتیاز بزرگی است و عمر آنها به بطالت و در تلاش برای یافتن شغلی در خور برای سالهای اولیه مهاجرت نمی گذرد.

نگرانی اما آنجاست که معیارهای انتخاب شفاف نیست و روشن نخواهد شد که چه رتبه ای از سوی دولت فدرال برای اقدام دعوتنامه دریافت کرده است. از سوی دیگر روشی هم تعریف نشده است که بتوان با استناد به آن امیدوار بود که این اقدامات در قالب استاندارد خاص . با معیارهای ویژه شفاف انجام شده است و بتوان اگر تخلفی شده است به آن اعتراض کرد. به تعبیر دیگر متقاضی واجد هیچ حقی نیست و امکان هیچ اعتراضی ندارد چرا که سیستم به گونه ای تعریف شده است که همه چیز به اراده دولت فدرال بستگی دارد. برای مثال اگر دولت فدرال تصمیم بگیرد تنها از میان مثلا ایرلندیها در رشته معینی برای افراد دعوتنامه بفرستد و یا برای اتباع کشور معینی دعوتنامه نفرستد به این سادگی نمی توان او را به تبعیض نژادی متهم کرد یکی به این دلیل که اساسا اطلاعات روشنی در دست نیست و دوم اینکه در این سیستم راه برای توجیه هر گونه رفتاری با آویختن به بحث نیاز بازار کار فراهم است. البته در دراز مدت می توان با درخواست رسمی اطلاعات و آنالیز آنها نتیجی را به دست آورد و این نیازمند زمانی درازتر از عمر دولتهاست.

این نگرانی زمانی جدی تر می شود که می دانیم دولت هارپر اساسا محدودیت خاصی برای خود در نقض حقوق مهاجرین قایل نیست و علیرغم ادعاهای سال ۲۰۰۸ در تشکیل دولت شفاف بیشتر از هر دولت دیگری از شفافیت گریزان است. این دولت توجهی به افکار عمومی ندارد و براحتی در صدد نقض حقوق اولیه افراد مندرج در منشور آزادیها و حقوق بشر کاناداست و نمونه بارز این رفتار را در تصویب قانون جدید تابعیت شاهد بودیم.

خلاصه اینکه این سیستم ابزار مناسبی است که اگر دولت قانونمند و منصفی آنرا به کار گیرد به نفع مهاجرین است اما همین ابزار در دست دولتی همچون دولت هارپر می تواند تیغ در دست زنگی مست باشد و منجر به نقض حقوق افراد شود.

امید است که در انتخابات سال آینده شاهد حضور دولتی معتدل و عاقل در کانادا باشیم و این نگرانی برطرف شود.

با وجود این نگرانی اقدام متقاضیان و تشکیل پروفایل را به شدت توصیه می کنم

 1. Tara
  ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ در ۲۱:۲۹ | #1

  با سلام
  أیا من وهمسرم میتوانیم پروفایلهای جداگانه در سیستم EE داشته باشیم و شانس انتخاب شدنمان را دو برابر بکنیم و یا فقط یک پروفایل مشترک میتونیم داشته باشیم؟
  با تشکر

 2. فرح
  ۲۲ دی ۱۳۹۳ در ۱۳:۴۳ | #4

  سلام.من برادرم کاناداست و تو سایت cic بررسی کردم eligible میشوم.منتها ریدینگ ۵٫۵ شدم و بقیه اسکیلها بالای ۶٫۵٫با توجه به eligible شدنم آیا میتوانم برای ژانویه پروفایلم را آپلود کنم و آیا ضرری در آینده برایم ندارد؟

  • ۲۸ دی ۱۳۹۳ در ۱۸:۱۶ | #5

   هیچ اسکیلز زیر ۶ قابل قبول نیست حتی اگر پروفایل ایجاد شود موفقیتی در کار نیست

 3. مریم
  ۱۳ دی ۱۳۹۳ در ۰۵:۳۲ | #6

  جناب آقای مختاری
  در روند استان SK، Software engineer جزو رشته های که certification میخواهد
  برای صرفه جویی در زمان، بهتر نیست به عنوان Information systems analysts and consultants اقدام کنم؟
  بعد با توجه به اینکه رشته تحصیلی اینجانب مهندسی کامپیوتر هست و اکثر job description هایی هم در این زمینه است؛ مشکلی پیش نمی آید؟

 4. بهنام
  ۹ دی ۱۳۹۳ در ۰۹:۲۷ | #8

  با سلام خدمت اقای دکتر مختاری.اینجانب انشا.. قرار است در مونترال لندینگ کنم و همان روز با پرواز داخلی به تورنتو بروم ایا پروازهای داخلی بار مجازشان مانند ترکیش ایر همان چهل کیلو به ازای هر نفر است یا ممکن است جریمه اضافه بار به ما تعلق گیرد.؟

  • ۹ دی ۱۳۹۳ در ۲۰:۳۰ | #9

   خیر تصور می کنم ۲۳ کیلو است چک کنید حتما
   به احتمال زیاد باید اضافه بار بدهید

 5. زهرا
  ۸ دی ۱۳۹۳ در ۱۴:۳۸ | #10

  با سلام
  من مدارک تحصیلیم گواهی موقت است و ترجمه رسمی نمی شود ایا می توانم برای ارزشیابی اقدام کنم ؟
  با تشکر

 6. شاهرخ
  ۵ دی ۱۳۹۳ در ۱۴:۲۷ | #12

  جناب مختاری سلام
  سال نو میلادی را به شما تبریک میگویم.
  بنده از طریق روش استانی موفق به کسب اقامت از استان آلبرتا شده ام .حال سوال من این است که آیا هنگام لندینگ حتما اولین ورودی به کانادا باید یکی از فرودگاههای این استان باشد یا اینکه میتوانیم از طریق فرودگاه تورنتو اول وارد خاک کانادا شویم و بعد از آنجا وارد ادمونتون شویم.

 7. حامد فهیم
  ۳ دی ۱۳۹۳ در ۱۹:۱۳ | #14

  سلام اقای مختاری
  ایا یه نظر شما سیاست های کلی مهاجرت با تغییر دولت ها تغییر می کند ؟ مگر کارشناسان مهاجرت و کارمند ها و محققان اداره مهاجرت تغییر می کند ؟
  این حاصل کار گروهی یک مجموعه بوده است و به این نتیجه رسیده اند مهاجرت به روش گذشته به ضرر کانادا و مردمان ان کشور است و برای بالا بردن کارایی و رضایت شهروندان آن کشور خودشان این تغییرات را اجرایی کرده است البته حمایت حزب حاکم بی تاثیر برای زودتر اجرا شدن ان بی تاثیر نبوده است .موردی که بارها به ان تاکید می کردید کبک است که در سال گذشته لیبرال ها قدرت را در دست گرفتند ایا وضعیت بهتر شده است؟!!!!!
  این سیاست استان و کارکنان اداره مهاجرت کبک بود که شرایط را سختر کند و با تغییر دولت ها تغییر نمی کند!
  البته شرایط مهاجرت همیشه با فاکتورهای زیادی همراه است وضع اشتغال وافکار عمومی و….که خود شما استاد هستید

 8. حامد فهیم
  ۳ دی ۱۳۹۳ در ۱۹:۱۱ | #16

  سلام اقای مختاری
  ایا یه نظر شما سیاست های کلی مهاجرت با تغییر دولت ها تغییر می کند ؟ مگر کارشناسان مهاجرت و کارمند ها و محققان اداره مهاجرت تغییر می کند ؟
  این حاصل کار گروهی یک مجموعه بوده است و به این نتیجه رسیده اند مهاجرت به روش گذشته به ضرر کانادا و مردمان ان کشور است و برای بالا بردن کارایی و رضایت شهروندان آن کشور خودشان این تغییرات را اجرایی کرده است البته حمایت حزب حاکم بی تاثیر برای زودتر اجرا شدن ان بی تاثیر نبوده است .موردی که بارها به ان تاکید می کردید کبک است که در سال گذشته لیبرال ها قدرت را در دست گرفتند ایا وضعیت بهتر شده است؟!!!!!
  این سیاست استان و کارکنان اداره مهاجرت کبک بود که شرایط را سختر کند و با تغییر دولت ها تغییر نمی کند!
  البته شرایط مهاجرت همیشه با فاکتورهای زیادی همراه اس وضع اشتغال وافکار عمومی و….که خود شما استتد هستید

 9. غلامی
  ۱ دی ۱۳۹۳ در ۰۶:۳۴ | #17

  سلام اقای مختاری
  این برنامه سرمایه گذاری فدرال با ارقامی که اعلام شده است درست است!واقعا با این شرایط و این تعداد پذیرش سرمایه گذار کانادا از دیگر کشور ها مثل امریکا استرالیا و انگلستان عقب نمی ماند .
  و ایا این شایعه که امسال اخرین سال پذیرش مهاجر کبک است با این مبالغ درست است ؟

  • ۲۴ دی ۱۳۹۳ در ۰۳:۲۹ | #18

   برنامه سرمایه گذاری آزمایشی است
   با رفتن محافظه کاران مشکل حل می شود
   در مورد آینده کبک سخت می توان اظهار نظر کرد

 10. مونا
  ۱ دی ۱۳۹۳ در ۰۶:۲۳ | #19

  سلام اقای مختاری کامنت فرزانه در مورد امتیازات و منطق ان توضیحاتی داده است و با منطق ایشان شانس افراد واقعا سخت می شود و چگونه باید بدون پیشنهاد کاری رقابت کرد ؟

  • ۲۴ دی ۱۳۹۳ در ۰۳:۳۰ | #20

   در این سیستم افرادی موفق هستند که خود را برای بازار کار آماده کنند
   کنپارس برنامه ویژه ای در این مورد دارد که هفته آینده اعلام می شود

 11. علی
  ۲۹ آذر ۱۳۹۳ در ۰۸:۰۴ | #21

  سلام جناب مختاری
  با توجه به این که متقاضی اقدام برای EE باید در یکی از برنامه های Skilled worker یا skilled trade بگنجد و این که سال قبل در برنامه نیروی متخصص تنها ۵۰ رشته مورد قبول بود, آیا کسانی مثل من که رشتمون مورد در لیست نبود(مهندس شیمی) هم می توانند برای EE ثبت نام کنند یا خیر ؟ و در صورت وجود این امکان آیا با داشتن سابقه کار بالا شانس یکسان با رشته های موجود در لیست برای دریافت دعوتنامه دارند؟ ممنون

 12. فرزانه
  ۲۹ آذر ۱۳۹۳ در ۰۵:۴۸ | #23

  سلام به نکته قابل تعاملی اشاره کرده اید و باتوجه به سخت گیری های اخیر در مورد پرونده ها باید گفت این سیستم نه نتها راحتتر نشده است بلکه شرایط بطوری است که محدودیت های ویژه ای در نظر گرفتن مثل ۵۰%امتیاز فقط برای پیسنهاد کاری و از ۶۰۰ امتیاز باقی مانده هم ۸۰ امتیاز برای سابقه کار کانادایی این یعنی یک مهجر بالقوه ۶۸۰ امتیاز ار دست میدهد که معادل ۵۸% از نمره را از دست میدهندو در بهترین حالت می تواند ۵۲۰ امتیاز کسب کند و البیه این سیستم ۱۰۰ امتیاز تعریف کرده برای تطبیق مدرک و زیان که فقط ۵۰ امتیاز میدهد این بدان معناست ۵۰ امتیاز دیگر هم حساب نمی شود پس می شود ۴۸۰ امتیاز و با توجه به دیگر قاکتورها مثل مدرک زبان سن تجربه کاری هم که حداکثر نمره را نمی گیرند پس
  در خوش بینانه ترین حالت ۴۰۰ امتیاز یک فرد خولعد گرفت به شرط داشتن لیلس ۶ و مدرک کارسناسی وسن ۳۰ تا۳۲ سال یعنی حد ۴۰% امتیاز این یعنی پذیرش را بدون پیشنهاد کاری یا دولت لستانی سخت و غیر ممکن کرده اند و راه را هم برای اعتراض بسته اند و توجیه خیلی خوبی هم است که آیا با ۴۰% از امتیاز انتظار قبولی دارید!!!!
  ۲- به نکته خوبی اشاره فرموده اید بعضی ملیت ها با توجه به سابقه خوب که در ذهن کانادایی هستند مثل ایرلندی ها و یا ایتالیاها ممکن از بنا به تجربه از گذشته ترجیح دهند افرادی با سازگاری بیشتری با کانادا انتخاب کنند و یا در شرایط برابر دست کم انها برگزیند .
  ۳- این روزها با معرفی این سیستم بازار داغی توسط بعضی ا ز وکلا و مشاواران راه افتاده تا پیشنهاد کاری برای افراد تشنه مهاجرت فراهم کند همانطور که می دانید مهاجرانی که به کانادا مهاجرت کرده اند سالها گذشته است و حتی مدرک کانادایی از کالج ها اخذ کرده اند ولی هنوز نتوانسته اند مرتبط با کار خود کاری پیدا کند حال چطور بعضی از مشاوران تضمینی و برای گرفتن چند صد دلار حاضر به فریب دادن احساسات یک فرد بکنند .
  ۴-متشکر از شما که حقایق را به دوستان میگویید تا با چشم باز و نه از روی احساس تصمیم بگیرد چون از این به بعد با این سیستم هیچ تضمینی برای اقامت دائم وجود ندارد و بنا بر انتخاب کارفرما یا دولل اسنانی و یا فدرال خواهند بود و افراد شایسته و لایق در جهان را که بار گننده مشکلات امروزه کانادا هستند انتخاب میکنند که این واقعا اقدامی عقلانی است.

دیدگاه ها مسدود است.