خانه > نوشته های غیر رسمی > برای رهایی از دولت محافظه کار من حتما رای می دهم. شما چطور؟

برای رهایی از دولت محافظه کار من حتما رای می دهم. شما چطور؟

۲ مهر ۱۳۹۴

طولانی ترین رقابت انتخاباتی کانادا اکنون به نفس گیر ترین آن هم تبدیل شده است. نظر سنجی ها خبر از یک رقابت سه طرفه نزدیک میان احزاب لیبرال، محافظه کار و ان دی پی دارد اما همچنانکه در انتخابات استانی آلبرتا در سال جاری و نیز انتخابات استانی سال گذشته کبک شاهد بودیم بعید نیست که نتیجه ای کاملا دور از انتظار حاصل این رقابت باشد.

nomoreharper

آنچه مسلم است ۷۰ درصد کانادایی ها دل خوشی از دولت هارپر ندارند و به دلایل متعدد مایلند محافظه کاران از قدرت کنار روند. موضوعاتی نظیر یک بعدی کردن اقتصاد و تمرکز بر اقتصاد مبتنی بر فروش منابع طبیعی به خصوص نفت، ایجاد مشکلات متعدد در حوزه علم و تحقیقات و کم کردن بودجه ها در این زمینه، بی توجهی به موضوع محیط زیست و خارج شدن از کنوانسیونهای بین المللی مربوطه برای سود بیشتر شرکتهای نفتی، دادن امتیازات به شرکتهای بزرگ نفتی آلبرتایی و بی توجهی به زیرساختهای اقتصاد در دیگر بخشها، بدنام کردن کانادا در سطح بین المللی و تبدیل یک کشور صلح جو به یک کشور جنگ طلب و قرار دادن گرفتن در کنار کشورهایی نظیر عربستان و اسراییل، تصویب قوانین خلاف حقوق بشر و نیز منشور حقوق و آزادیهای کانادا در حوزه مهاجرت و تابعیت و ….. از جمله مواردی هستند که مخالفان هارپر بر می شمرند.

هارپر در سال ۲۰۰۶ با شعار شفافیت و مسوولیت پذیری وارد عرصه رقابت شد ولی نشان داده است در ۹ سال گذشته که به آنچه ادعا کرده است به هیچ وجه پایبند نبوده است. دولت هارپر به خصوص با مقوله مهاجرت مشکل اساسی دارد و برای مهاجرین بدترین انتخاب است. نخست وزیری که از عبارت old stuck canadians استفاده می کند عملا نژادپرست است و کانادایی ها را دست کم به دو دسته با حقوق متفاوت تقسیم کرده است. از نظر او ما همه شهروندان درجه ۲ کاناداییم که بنا به ضرورتهای اقتصادی و یا اشتباه سیاستهای پیشین در این سامان حضور داریم. این نکته را از آن جهت تذکر دادم که برخی دوستان مهاجر و گاه هموطن خود را تافته جدا بافته از دیگران می دانند و تصور می کنند که با توجه به قدمت حضور و یا دیدگاههای سیاسی و یا مذهبی متفاوت با سایر هموطنان در حاشیه امن هستند و از گزند سیاستهای ضد مهاجر هارپر در امانند.

اگر هارپر بار دیگر نخست وزیر کانادا بشود و دولت اکثریت در اختیار داشته باشد دیری نخواهد پایید که کانادا کشور مناسبی برای ایرانیان مهاجر نخواهد بود.

در مقابل هارپر دو حزب لیبرال و ان دی پی مطرحند. هر یک از این دو حزب که به قدرت برسند شرایط موجود تغییر خواهد کرد و از شر هارپر خلاصی خواهیم یافت. اینکه به کدام رای می دهیم بسیار مهم است. به نظر من در این انتخابات جزییات برنامه های این دو حزب چندان مهم نیست چرا که فعلا دفع شر هارپر اولویت دارد.

دلیل قدرت یافتن هارپر و تشکیل دولت اکثریت با کمی بیش از ۳۰ درصد آرای کانادایی ها تنها به دلیل ناکارآمدی سیستم انتخاباتی این کشور است. در انتخابات سال ۲۰۱۱ حزب محافظه کار توانست تعداد قابل توجهی کرسی پارلمان را با آرایی بسیار نزدیک به دو رقیب انتخاباتی خود بدست آورد. عملا رای مخالفین هارپر بین ان دی پی و لیبرال تقسیم شد و در حدود ۴۰ حوزه با اختلاف بسیار کم کاندیدای هارپر پیشی گرفت و شد آنچه نباید می شد.

این اتفاق نباید بار دیگر تکرار شود و بسیاری از کانادایی ها در این زمینه فعال شده اند تا اطمینان حاصل کنند این تقسیم آرا بین دو حزب ان دی پی و لیبرال باعث پیروزی هارپر نمی شود. این روزها سخن از گروهی است که در تلاشند مردم را در حوزه های انتخاباتی حساس برای درک این موضوع کمک کنند وب سایت www.votetogether.ca برای همین منظور راه اندازی شده است. این گروه حوزه های انتخابیه حساس را رصد می کند و به مردم علاقمند به استفاده از توصیه آنها توصیه می کند که چگونه رای بدهند تا کاندیدای محافظه کار شکست بخورد بنابراین در یک حوزه ممکن است لیبرالها را توصیه کنند و در حوزه دیگر ان دی پی.

کوتاه سخن اینکه به خصوص در انتاریو، آلبرتا، منیتوبا و ساسکاچوان باید تلاش کرد هوشمندانه رای داد. باید دید در حوزه انتخابیه ای که حضور دارید وضعیت نظرسنجی ها چگونه است اگر احتمال رای آوردن محافظه کاران می رود باید به یکی از دو حزب لیبرال و یا ان دی پی هر کدام که شانس بیشتری در آن حوزه دارد رای داد.

در ضمن فراموش نکنید که برای رای دادن در سایت سازمان انتخابات کانادا از هم اکنون ثبت نام کنید

 

 

 1. ارش
  ۱ آبان ۱۳۹۴ در ۰۵:۳۲ | #1

  سلام جناب مختاری من الآن بیش از ۵ ماه می بأشد که از رسیود شدن مدیکالم در انکارا میگذرد و هنوز هم ایمیل پاس رکوییست را دریافت نکردم در حالی که کسانی که از پاریس أقدام کردود خیلی زودته از اینها ویزا گرفتند
  ضمنا با توجه به رفتن اقای هارپر از قدرت مکمنه در روند پرونده ها سرعت بیشتری صورت گرفتند باشد ؟
  ضمنا شما توصیه میکنید که ایمیل پیگیری بزنم به انکارا یا این که وکیلم پیگیری کنه ممنون میشم راهنمای بفرمایید

  • ۱۱ آبان ۱۳۹۴ در ۱۶:۴۵ | #2

   کاملا درست است
   پاریس بسیار سریعتر است

   کاری جز انتظار ندارید متاسفانه
   پیگیری مداوم باعث سرعت در این مرحله نمی شود

 2. hoda
  ۲۸ مهر ۱۳۹۴ در ۰۵:۴۱ | #3

  تبریک عرض میکنم خدمت همگی.امیدوارم با اومدن دولت جدید باز هم شرایط برای ایرانیان به بهترین حالت خودش برگرده و سبب خیر بشه.

 3. مسعود
  ۱۲ مهر ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۸ | #4

  درود بر دکتر مختاری عزیز، آدرس جدید جدول ویزانما و آدرس ثبت اطلاعات برای روشهای تجاری (سرمایه گذاری ، خوداشتغالی و کارآفرینی فدرال و کبک) رو بخدمتتان اعلام میدارم . صمیمانه سپاسگزارم چنانچه لطف بفرمایید همانند گذشته این آدرسها در سایت وزین شما باشد تا منتظران این راه از پروسه انتظار مطلع شوند.

  جدول ویزانما : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1L1yc4-fbETdO9XiiReDb_-gU3QDuYFmdtSV5X_mxouA/edit?pli=1#gid=1836385868
  ثبت اطلاعات در جدول : https://docs.google.com/forms/d/1Cc9i9umkYQwJcJA_HDgc5abcjNnTnemYwxC3ZTy4IT8/viewform

 4. داود
  ۹ مهر ۱۳۹۴ در ۲۰:۱۴ | #5

  سلام

  عذر بابت مزاحمت، من و همسرم پرونده فدرال داریم و مدیکال و آپدیت پس از آن را هم طبق درخواست فرستاده ایم. سئوالی که داشتم این بود که اگر ما در لاتاری گرین کارت امریکا شرکت کنیم به دلیل اینکه این کار در تناقض با این نکته است که قصد اقامت دائم در کانادا را داریم، آیا امتیاز منفی برای پرونده امان محسوب می شود و ممکن است مشکل ساز شود یا خیر؟

  با تشکر

 5. فربد
  ۹ مهر ۱۳۹۴ در ۰۷:۰۸ | #7

  آقای مختاری سلام، این دو مقاله آخر سایت (وقت شناسی و ادامه تحصیل مهاجران) بهتر از سایر مقالات چند هفته اخیر بودند. تشکر میکنم

  خواستم راهنمایی بفرمایید که کسی که مثلا با مدرک کاردا نی علوم آزمایشگاهی به کانادا مهاجرت می کند برای یافتن کار آیا باید مدرک دانشگاهی خود را ارزشیابی کند در کانادا؟ و آیا درست است که این روند در ونکوور و تورنتو و مونترال با هم فرق می کند؟
  آیا اطلاع دارید که در هر کدام از این شهرها به کجا باید رجوع کرد ؟

دیدگاه ها مسدود است.